الیاس ناصرخاکی (موسس LearnWebSkill، Yadgira , WhoisPack و عضو سابق WorldSkills و W3C) کد تمیز clean code را اینگونه توصیف می کند :

“کد تمیز کدی است که خالق آن دارای دانش روز و دید کلی بوده ، اهداف را درک کرده و دغدغه مند باشد.
کد باید ، حداقل ، فاقد افزونگی ، بهینه و اجزای آن دارای نام گذاری اصولی بوده و با خوانایی بالا ، به سادگی قابلیت تغییر سریع توسط اعضای تیم را داشته باشد.
کد تمیز دارای مستندات همزمان ، مختصر، کافی و کاربردی است .
کد تمیز سر راست و بدون پیچیدگی های غیر ضروریست بنابراین احتمال بروز باگ در آن حداقل بوده و قابلیت پاس کردن تست های ضروری را داراست.

سیستم آموزشی با کیفیت ، به روز و عملگرا می بایست نویسنده کد تمیز را آموزش دهد البته افراد با پشتکار و تیزبین معدودی در زمان طولانی تر و به صورت خوآموز و با صرف انرژی بیشتر به توانمندی نوشتن کد تمیز دست خواهند یافت.
اعضای تیم ضمن رعایت اصول کدنویسی تمیز باید جلسات و قراردادهایی را بین خود جهت تسهیل کار تیمی و درک مضاعف از کدهای یکدیگر ، داشته باشند.”[الیاس ناصرخاکی ، LearnWebSkill.com ، 2021]

به عنولان یک اصطلاح در “clean code” بوی کد code smell مطرح می شود که در برنامه‌نویسی کامپیوتر، به ویژگی‌ها یا نشانه‌هایی در کد یک برنامه که حاکی از وجود مشکلاتی در عمق برنامه باشند، بوی کد گفته می‌شود. تعیین اینکه چه چیزی بوی کد محسوب می‌شود یا خیر، وابسته به فرد توسعه‌دهنده، زبان برنامه‌نویسی و متد توسعه می‌باشد[ویکی پدیا].

در کد تمیز جایی برای code smell وجود ندارد.

https://www.learnwebskill.com/programming/clean-code

دیدگاهتان را بنویسید

X